NAUKA I ISTRAZIVANJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NAUKA I ISTRAZIVANJE

Nauka,Historija,Parapsihologija,Svemir,Medicina,Literatura i mnoge druge stvari na ovom forumu mozete raspravljati i postati Dobrodosli.
 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Kulin Ban

Go down 
AutorPoruka
FarCry
Admin
FarCry


Broj komentara : 87
Join date : 2008-12-17
Age : 45
Mjesto : Hell

Kulin Ban Empty
KomentarNaslov komentara: Kulin Ban   Kulin Ban Icon_minitimeFri Jan 09, 2009 10:13 am

Kulin ban
Povelja Kulina Bana iz 1189
Ploča Kulina bana nađena kod VisokogKulin ban je bio bosanski ban, koji je vladao Bosnom od 1180. godine do 1204. godine. Sa izuzetkom jednog vojnog pohoda kojeg je protiv Bizantije vodio 1183, Bosna je njegovu vladavinu provela u miru.

Zbog njegove odanosti Crkvi Bosanskoj, Papa je kroz Ugarsku na njega izvršio pritisak, pa Kulin 1203. organizira skup na Bilinom Polju gdje deklarira, pred papinim izaslanikom Ivanom de Kazamarisom i svjedokom dubrovačkim arhiđakonom Marinom, svoju privrženost katoličkoj crkvi i odriče se hereze. Međutim većina historičara se slaže s tim da je prihvatio katoličanstvo samo formalno, te da je u tajnosti bio i dalje privržen Crkvi Bosanskoj, sve s ciljem očuvanja mira i blagostanja u tadašnjoj Bosni.

Vladavina Kulin bana je u narodu zapamćena kao razdoblje blagostanja što je ušlo u poslovicu Za Kulina bana i dobrijeh dana.

Povelja Kulina bana
Iz njegovog vremena sačuvan je prvi pismeni dokaz postojanja narodnog bosanskog jezika. Radi se o Povelji Kulina Bana.

Odlomak iz Povelje Kulina bana:

...Ja, Ban Bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka.

I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon.

Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davati ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli. Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje… Također, povelja Kulina bana predstavlja jedan od najznačajnih dokumenata Bosne i ujedno se može nazvati rodnim listom države Bosne.


Pjesma o Kulinu banu
U znak zahvalnosti narod ga spominje i u svojim pjesmama.

Prije osamstotina ljeta...
Na početku svijeta, Osvanuo divan dan.
Dobro jutro Kulin Bane...viče narod na sve strane.
Dobro jutro, Dobar dan...odgovara Kulin Ban.
Kao da je Sudnji dan.
Reci nama Kulin Bane...kakve Bosna čeka dane.
Zamisli se Kulin Ban...kao da je Sudnji dan.
Kada dođu teški dani - nikom neće teže biti,
A kad dođu dani sreće - nikom bolje biti neće,
Reče mudri Kulin Ban...kao da je Sudnji dan.
Od Kulina Bana... ...pa do današnjeg dana.

Bosanski banovi i kraljevi

1154-1163: Prvi poznati bosanski ban je bio Ban Borić;
1167-1203: Ban Kulin,
1204-1214: Ban Stjepan Kulinović,
1214-1254: Ban Matej Ninoslav,
1254-1260: Ban Prijezda I. Kotroman,
1280-1287: Ban Prijezda II. Kotromanić,
1287-1314: Ban Stjepan I. Kotromanić,
1314-1354: Ban Stjepan II. Kotromanić,
1354-1377: Ban Tvrtko I. Kotromanić,
1377-1391: Kralj Tvrtko I. Kotromanić
1391-1399: Kraljica Jelena Gruba,
1397-1410: Kralj Stjepan Ostoja,
1410-1420: Kralj Stjepan Ostojić,
1420-1443: Kralj Tvrtko II Tvrtković,
1443-1461: Kralj Sjepan Tomaš,
1461-1463: Kralj Stjepan Tomašević,


Svi bosanski banovi i kraljevi pripadali su jednoj te istoj dinastiji, dinastiji Kotromanić

Mnogi neki nisu znali sta prestavlja zastava koju je bosna imala sa pocetka pa do kraja agresije.
Eh,ta zastava je bila nekad Kralja Tvrtka i Kulin ban.
Mnogi su je pljuvali,gazili,palili,a pod tom zastavom smo svi bili pogotovo Srbi jer Kralj Tvrtko je bio prvi srpski kralj
Zalosno je sad da pitas vecinu o Kralju tvrtku i njegovoj dinastiji vise od polovine nebi znalo,
ljudi vole da kroje istoriju kako njima odgovara i zele.
Eh,pa evo grbova i zastava iz Kotromanica i Kulin bana pa vidite indeticnosti LJLJANI nisu Muslimanski kako ih neko naziva
tu su knjige pa malo nek se procita i znace se sve
. (bez uvrede nikom nista negovorim neg predocavam neke stvari sto neko poima nema)
IZ DOBA TVRTKOVICA
Kulin Ban Grb
IZ DOBA KULIN BAN
Kulin Ban Grbovi2
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/atila79
 
Kulin Ban
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
NAUKA I ISTRAZIVANJE :: ISTORIJA,LJUDI KOJI SU DOPRINIJELI STVARANJA ISTORIJE. :: Bosanski Kraljevi-
Idi na: